Jak vybereme jachtu na Vaši dovolenou snů?

03.05.2020

Chorvatsko má pro dovolenkový jachting ideální podmínky. Nádherné členité pobřeží, tisíce ostrovů a ostrůvků, příjemné středomořské klima, ale také skvělou infrastrukturu, velké moderní mariny a v nich deseti tisíce jachet, z nichž jedna bude právě ta, na které zažijete Vaši dovolenou snů. Jak nejlépe při výběru jachty postupovat? 

S výběrem lodi to je podobné jako s nákupem dovolené. Existují cenově výhodné nabídky first minute (rezervace během podzimu na přístí léto) a last minute (v sezónní špičce, vyplutí příští týden nebo také za dva dny). A stejně tak téměř nekonečné množství nabídek v období od ledna do začátku sezóny v květnu za víceméně standardní ceny. Abychom se v té záplavě nabídek neutopili, je dobré mít před začátkem výběru stanovena základní kritéria, podle nichž budeme nabídky filtrovat. Určitě mezi nimi budou:

  • Termín (lodě se od charterovek přebírají v sobotu a vrací v pátek nebo sobotu následující týden)
  • Oblast (Zadar, Murter, Šibenik, Primošten, Split, Dubrovník apod.)
  • Velikost lodi a počet kajut v závislosti na velikosti posádky a požadavcích na soukromí
  • Cena - více k ceně lodi zde
  • Typ lodi (rodinná vs. sportovní plavba)

Dále se budeme soustředit na detaily vybavení a designu lodi tak, aby co nejlépe odpovídaly Vašim představám a potřebám. V případě rodinné plavby s dětmi určitě budeme chtít loď s ochrannou sítí po celém obvodu paluby a stejně důležitý bude maximálně komfortní přístup ze zakotvené jachty do vody, tedy ideálně co největší baden plato. Samonafukovací dětské záchranné vesty budou podstatně pohodlnější než ty oranžové vyplněné neforemným polystyrénem. Významným detailem může být rovněž počet toalet a sprch na lodi. Méně zkušené či méně početné posádky si raději vyberou hlavní plachtu s rolováním do stěžně (tzv. in-mast furling). Naopak zkušenější posádky dají přednost kasací neboli klasické hlavní plachtě a lodi s pokročilejšími trimovacími prvky (cunninghamy, barbery, kontrolou napětí zadního stěhu apod.).  Ještě zkušenější posádky budou rovněž vybírat podle možnosti přiobjednání Code 0, genakru nebo spinakru. Plánujeme-li trávit většinu nocí v zátokách na kotvě, bude určitě dobré se zajímat také o typ kotvy a délku kotevního řetězu (za dobrého počasí při kotvení vypouštíme řetěz o délce čtyřnásobku hloubky, při špatném počasí pak šestinásobku). Zejména pro mladší ročníky je důležité wi-fi připojení na palubě, které někdy bývá v ceně lodi, někdy za příplatek. Gril na palubě asi nebude tím nejdůležitějším prvkem, ale bezpochyby potěší. U starších lodí může v kokpitu u kormidla chybět charplotter (displej s mapou a GPS zařízením). Většina novějších charterových lodí bývá naopak vybavena také televizí, DVD přehrávačem apod.  

Probráním lodí podle základních kritérií, které jste na začátku stanovili, dostaneme užší výběr, ze kterého s největší pravděpodobností vzejde Vaše finální volba. K té můžete dojít čistě intuitivně, možná Vám hlas Vašeho srdce řekne, která je ta pravá. Pokud takový okamžik nenastane, je dobré si projít na internetu a youtube profesionální i uživatelské recenze na daný typ lodi, jež mohou mnohé napovědět. Nebo může být oním pomyslným jazíčkem na vahách výše tzv. povinných příplatků (transit log, pojištění, nevratná kauce připadně deposit) a zároveň vybavení zahrnuté v ceně za charter, které za normálních okolností bývá za (tvz. nepovinný) příplatek. Zde se může jednat o outboard (závěsný motor k dinghy, nafukovacímu člunu), stand-up paddleboard, early check-in při přebírání lodě či souhlas s Vaším domacím mazlíčkem na palubě.

Před finálním potvrzením a rezervací konkrétní jachty si ji ještě progooglíme, abychom zjistili, zda-li s ní v minulosti nebyly jakékoliv problémy, které by nás od jejího pronajmutí mohly odradit. Může se jednat např. o drsnější nasednutí na dno, časté výpadky navigačních či elektrických systémů apod. Stejně tak nás od nájmu vybrané lodi může odradit špatná reputace konkrétní charterové společnosti, zmínky o nedostatečném úklidu a umytí lodi před předáním a další.

Jak vidíte, je toho poměrně dost, na co je dobré se při výběru lodě zaměřit, co zohledňovat a brát v úvahu. Samotný výběr pak může být otázkou několika hodin a v některých případech i několika večerů. Možná se neradi probíráte spoustou možností a neradi trávíte čas vyhodnocováním a porovnáváním mnoha detailů. Nebo takový typ za normálních okolností jste, ale jde-li o Vaši dovolenou, tak se takovými věcmi nechcete vůbec zabývat. V takovém případě samozřejmě velice rád se vším k Vaší plné spokojenosti pomůžu, případně se výběru lodě pro Vás plně zhostím.