REFERENCE

Jen se chci podělit o fajn vzpomínku na nedávnou plavbu z Primoštenu na Tremiti a zpět. Díky Martinovi Cikánkovi, který umí to, co věhlasné agentury neumí - sehnat super loď s pojištěním do Itálie. Pavel M.

Děkuji kapitánovi Martinovi Cikánkovi, že nás k jachtingu přemluvil a bezpečně provezl, a děkuji všem členům posádky za neopakovatelnou přátelskou a příjemnou atmosféru na naší jachtě, v tavernách a marínách, v dešti, slunci i za duh. Byla to úžasná zkušenost. Nejen po stránce smyslové, ale i společenské. Klára F.

Plavba skvělá, skipper zkušený, klidný, pohodový a vtipný, který se při vjíždění do mariny chová s takovou jistotou, že mne nikdy ani omylem nenapadlo, že by nezaparkoval loď na první dobrou. A když mne po mém ostychu přemluvil, abych kormidlovala pěkně při plavbě na plachty, měla jsem pocit, že vyrazit na tuhle plavbu bylo dobré rozhodnutí. Zuzana K.

Z jachtaření s kapitánem Martinem jsem nadšen. Navštívil jsem 30 krásných a kouzelných zemí. Tyto cesty ve mně zanechaly hluboký dojem. Takový přejezd z Lhasy přes Mount Everest do Káthmándů za doprovodu legendárního Prof. Petera Habelera v době před dálnicí a železnicí stojí na mé stupnici velmi vysoko. Ale týden na jachtě v Chorvatsku se skipperem Martinem a naší posádkou svým celkovým dojmem Himaláje převyšuje. Díky! Jan K.

Skipper, který Vám napne plachty - to na Martina přesně sedí. Nejen doslova, ale i obrazně. Díky! Kristýna K.

S Martinem jsem jel úplně poprvé na jachtu do Chorvatska jako naprostý laik. Ani dračí smyčku jsem neuměl. Pod Martinovým vedením je jachting taková zábava, že už jsem s ním byl třikrát, napluli jsme společně více než 850 NM. Dopluli jsme až k Jabuce a k Palagruži, magickým skalám uprostřed Jadranu, a po poslední plavbě dokonce uvažuji o kapitánských zkouškách. Radek Bld

Jachtingu se věnuji více než deset let, během kterých jsem měl tu čest poznat řadu kapitánů při regatách i dovolenkových plavbách. Martin se zaslouženě řadí k těm lepším z nich. Po tolika letech na lodích mě stejně dokázal naučit několik nových věcí. Měl s námi nekonečnou trpělivost a nikdy nezkazil žádnou srandu. Plavba a celá dovolená na jachtě v Chorvatsku probíhaly v naprosté pohodě a přitom to nebyla nuda. Naopak vše bylo skvěle vyvážené a přesně podle našich přání. Martin se rozhodně nezalekne většího větru, ani horšího počasí, ale zároveň nemusí (pokud to vysloveně nechcete) plout na hraně spin-outu. Důsledně také dbá "dobré jachtařské praxe." S Martinem jsem se poznal před několika lety na regatě. Kapitánské papíry měl tehdy čerstvě. Od té doby naplul dost majlí a je to znát. Teď je to jeden z nejlepších skipperů, se kterým jsem trávil dovolenou. Aleš V.

Bylo to prostě boží. Pája Z.

Kapitán Martin je výborný inspirátor a čím víc spolu jezdíme, tím víc se mi zdá, že si začínáme rozumět v dost věcech i beze slov a automatizuje se to. Vím, že se na něj mohu spolehnout a že spolu vyřešíme jakýkoliv problém. Za vztah k této zálibě vděčím právě jemu a jemu podobným, protože jachtaři jsou víceméně skvělá parta a já do toho šel opravdu po hlavě bez jakýchkoliv zkušeností a představ, co mohu asi čekat. Prostě jsem si chtěl po třicítce splnit dětský sen. Naštěstí se mne kolegové s péčí ujali hned na mé první plavbě, která byla rovnou offshore a trvala měsíc. Tam jsem taky poprvé viděl námořní jachtu ve skutečnosti a ne jen z učebnic a právě Martin mne hodně podporoval a učil. Má můj obdiv a respekt za to, jak rychle se z něj stal velice dobrý skipper a jak dbá na bezpečnost. Škoda jen, že mi práce moc nedovoluje plout s ním na jachtě nejen v Chorvatsku častěji. Roman Š.

Martin je pohodový a empatický kapitán. Má nejlepší zkoušky ve svém oboru a je vyloženě didaktickým typem, který rád vše vysvětlí a naučí. Vedle toho nejde o jednorozměrného člověka, takže nikdy nevázne konverzace na řadu témat. Pobyt s ním na jachtě v Chorvatsku byl prostě fajn!!!  Radek Bbn.

Martin je člověk, jehož společnost potěší i nás staré asociály. Evidentně je výborný kapitán, nepotřebuje o tom nikoho přesvědčovat, zkušenosti z něj prostě sublimují. Je obdařen slušnou dávkou trpělivosti i s dosti gramlavou posádkou, a ještě se s ním člověk rád nechává opít pocitem, že na plachtění v Chorvatsku opravdu vůbec nic není... Ondřej K.

V nouzi prý poznáš přítele, v nestandardní situaci profesionála. Velice si cením Martinova precizního, poučeného a přitom klidného přístupu, když nás na lodi v Chorvatsku s vyhořelým startérem za plavby taková situace potkala. Zkušený kapitán, se kterým se cítíte bezpečně. Pavel K.

Martina znám víc než dvacet let, ale na lodi jsem s ním byla poprvé v roce 2019 (a určitě ne naposledy). Kapitán má na lodi všechno pod kontrolou po celou dobu plavby, ale to má spousta skipperů, a tak to není ta pravá příčina, proč je plavba s Martinem jedinečná. S odstupem myslím, že je to tím, že Martin má opravdu rád lidi a rád s nimi tráví čas, rád jim plní přání, i když to pro něj třeba znamená, že pojede posté tu stejnou trasu po nejznámějších chorvatských ostrovech. I z ní dokáže udělat výjimečný zážitek tím, že každému dá prostor k tomu, co v danou chvíli potřebuje - ať už vařit vybraně v lodní kuchyni, meditovat na přídi, aktivně se podílet na plavbě nebo předčítat z oblíbené knihy. Eva L.

Martin je můj brácha, ale každý žijeme na opačném konci republiky a příliš často se nevídáme. Týden na jachtě v Chorvatsku byl proto super v mnoha ohledech. Tolik kvalitně stráveného času jsme si spolu neužili už hodně dlouho. Když jsem byla za kormidlem, Martin mi vždycky nastavil plachty tak, abych mohla loď 44 stop dlouhou řídit jen jedním prstem. To mě strašně bavilo. Julie S.

Na jachty nejen do Chorvatska jezdím už spoustu let. Vždycky jsem si přál zaplachtit si také s genakrem a loni se skipperem Martinem se mi to konečně splnilo. Velké díky! Antonín C.