Kirsten Neuschäfer uvězněna v bezvětří

02.03.2023

Vedoucí závodnice Golden Globe Race 2022, jihoafrická skipperka Kirsten Neuschäfer (39) opustila o víkendu řvoucí čtyřícítky. Jižní oceán se s ní loučil jak jinak než pěkně po svém, když už od minulého pátku byla vystavena nepřízni masivní tlakové níže, která se sunula na jihovýchod právě přes oblast, v níž Kirsten plula. V neděli pozdě odpoledne středoevropské času dokonce postavila svou loď Minnehaha (Cape George Cutter 36) do heave to, aby přečkala vítr s poryvy 50+ kts a 5ti metrový swell. Nyní už je Kirsten na 36. rovnoběžce jižní šířky a potýká s úplně opačným problémem – bezvětřím.

Když zlobí Svatá Helena

Velice nestandardně se momentálně chová tlaková výše Sv. Heleny, která za normálních okolností roztáčí pasát v Jižním Atlantiku. V těchto dnech je však Sv. Helena nezformovaná do výraznějšího útvaru. Místo ní vidíme spíše několik izolovaných oblastí či brázd vysokého tlaku vzduchu a právě ve středu jedné takové oblasti teď v úplném bezvětří driftuje Kirsten. Podle trackeru závodu byla její průměrná rychlost dnes ráno mezi 0500 a 0800 UTC jen 0.2 kts. Navíc aktuální předpověď počasí také není pro Kirsten příliš příznivá, neboť se zdá, že v bezvětří zůstane uvězněna ještě dalších 48 až 72 hodin.

Kirsten Neuschäfer uvězněna v bezvětří | Jachta v Chorvatsku
Kirsten Neuschäfer uvězněna v bezvětří | Jachta v Chorvatsku

Kdo maže, jede po rhumblajně

Pro Abhilashe Tomyho (43), důstojníka indického námořnictva momentálně na druhém místě v závodu GGR, vypadá aktuální předpověď naopak velmi slibně. Poté, co minul Falklandy, se Abhilash na rozdíl od Kirsten, kterou výše zmíněná nepříjemná tlaková níže tlačila severovýchodním směrem, držel poměrně důsledně rhumb line, tedy nejkratší cesty do cíle ve francouzském Les Sables d'Olonne ve směru NNE. Tudíž je teď daleko lépe situován vzhledem k rozbité Sv. Heleně a vypadá to, že ještě nejméně 48 hodin popluje v normálním větru (F4-5). Do konce týdne tak může výrazně stáhnout Kirstenin náskok, ne-li ji úplně dohnat. Měřeno po rhumb line nyní Abhilash na Kirsten ztrácí okolo 240 NM. (Pozn. Rhumb line je na obrázku výše červená čára nalevo od Abhilashe.)

Foto Simona Curwena od strážce majáku na Mysu Horn | Jachta v Chorvatsku
Foto Simona Curwena od strážce majáku na Mysu Horn | Jachta v Chorvatsku

Další za Hornovým mysem

Během minulého víkendu otočili Mys Horn další dva závodnící flotily Golden Globe Race 2022. Nejprve to byl po parádním svezení na jih podél západní strany Patagonie britský skipper Simon Curwen (62) jsa na první pozici v Chichester Class. O pár hodin později minul Hornův mys rovněž třetí závodící, rakouský skipper Michael Guggenberger (44) přezdívaný Captain Gugg Oba dva točili poslední z pěti velký mysů (5 Great Capes) v příznivých povětrnostních podmínkách, kapitán Gugg plující jižněji než Simon měl dokonce velice slabý vítr. Momentálně jsou oba severovýchodně od Falkland, stále v zuřivých padesátkách a na nedostatek větru si rozhodně nemohou stěžovat. Poslední dva závodící skippeři stále plují v Jižním Pacifiku. Jeremy Bagshaw (59), druhý v Chichester Class, je aktuálně 1400 NM a čtvrtý v závodním pořadí Ian-Herbert-Jones (52) zhruba 2140 NM před Mysem Horn. Ian dostal v minulých dnech varování od chilské pobřežní stráže, že pluje v oblasti, kam řízeně dopadají trosky družic a jiných zařízení z vesmíru. Aneb co všechno na vás může v Jižním oceánu spadnout z nebe...:)